بیانیە ها

دامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی اهواز علیه پرونده سازی و شکنجه

ادامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی اهواز علیه پرونده سازی و شکنجه

منابع محلی سازمان حقوق بشر اهواز گزارش دادند که زندانیان سیاسی اهواز که به علت اعتراضات در پى شیوع کرونا شکنجه شده و با پرونده‌هاى جدید مواجه شده ، هنوز در سلولهای انفرادی حبس شده و به اعتصاب غذای خود در دهمین روز خود به سر می‌برند و وضعیت جسمانی اکثر آنان وخیم شده است.

اسامی زندانیانى که هنوز در اعتصاب غذا هستند عبارتند از: سید جابر آلبوشوکه وبرادرش سید مختار آلبوشوکه، على مجدم ، معین خنفرى، جمیل حیدرى، جاسم حیدرى، عبدالرزاق عبیداوی.

در پی اعتراضات زندان مرکزی اهواز به دلیل عدم اعطای مرخصی‌ها و شمول عفو به دلیل شیوع کرونا  ، این زندانیان در مورخ روز ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ (۳۱ مارس ۲۰۲۰) به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده‌ بودند ، پس از دو هفته بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه‌های مخوف و سری ، در ۲۵ فروردین (۱۳ آوریل ۲۰۲۰)  به زندان بازگردانده شدند اما وضعیت آنان در نتیجه دردها و جراحات ناشی از شکنجه وخیم گزارش شده است.

اداره اطلاعات اهواز بعد از بازجویی و شکنجه، شکایتی علیه اغلب آنان نداشته اما شکایت صورت گرفته به اتهام مشارکت در اعتراضات توسط اداره کل زندانهای خوزستان و نیز مدیریت زندان شیبان اهواز صورت گرفته و پروندها به دادگاه بخش باوی در شهر ملاثانی فرستاده شده که زندان شیبان در محدوده اداری آن واقع شده است.

اسامی زندانیانی که پرونده‌سازی های جدید شامل آنان شده عبارتند از: محمد على عمورى ، سید جابر آلبوشوکه ، سید مختار آلبوشوکه ، عبدالامام زایری، زهیر ( عبدالزهرا) هلیچى ، عبد الرضا عبیداوی ، عبدالرزاق عبیداوی ( برادر عبدالرضا) ، ، علی کعب عمیر ، معین خنفری ، علی مجدم ، جاسم حیدرى، جمیل حیدری ، میلاد ناصرى ، اسکندر مقدم ، محمد آذری.

پرونده سازی صورت گرفته علیه اغلب زندانیان سیاسی صورت گرفته از جمله زندانیان سیاسی قدیمی مانند رحیم عفراوى که ٢٠ سال در زندان است و ناظم بریهی ١٨ سال در زندان است و هر دو حکم ابد دارند. همچنین على منبوهى ٢٠ سال در زندان است و حکم ابد دارد به علاوه یحیى ناصرى ١۵ سال در زندان است و حکم ابد دارد.

از سوی دیگر سه زندانی سیاسی به نامهای حسین سیلاوی و علی خسرجی و ناصر خفاجی هنوز در اطلاعات هستند و سرنوشتشان معلوم نیست.

حتی زندانیانی که حکمشان تمام شده مانند میلاد ناصرى، حسین حردانى، على سلیمانی، احمد ثعالبى وغیره به خاطر همین پرونده های مربوط به اعتراضات آزاد نشدند.

هنوز تمامی ملاقاتها از روز اعتراضات ممنوع است و تماسهای تلفنی فقط هر چند روز به مدت یک دقیقه است و زندانی فقط حق دارد خبر دهد که حالش خوب است که ممکن است اگر کسى جواب ندهد تماسش را از دست بدهد.

طبق اطلاعات دریافتی محمدعلی انارى، رئیس کل حفاظت اطلاعات زندانهاى خوزستان از مهم‌ترین عناصر فشار بر زندانیان سیاسی است. ایشان در کنار مدیر زندان مرکزی اهواز (شیبان) آقاى آزاده و رئیس حفاظت اطلاعات زندان ، عبدالحسین غلام نژاد، نقش کلیدی در شکنجه زندانیان سیاسی و بهانه تراشی براى کتک و اذیت و آزار و فشار علیه زندانیان می‌باشد. معاونانش دانش و احمدى در این اعمال فشار شکنجه نقش بسزایی دارند. معاون سلامت زندان، آقاى زارع و مدیر داخله زندان ، و آقاى ذوالفقارى و نیز سید حمید موسوى همیشه در شکنجه رندانیان نقش داشتند

طبق همین اطلاعات، حاتمى از معاونت داخله زندان دستور داده لباس محلى عربى( دشداشه) زندانیان سیاسى پاره شده و به داخل سطل زباله انداخته شود.

در روز اعتراضات آزاده و غلام نژاد و صخراوی ، بعد از کنترل شورش در زندان مرکزی اهواز با تهدید سلاح کلاشینکف تمام زندانیان را به محوطه مرکزی زندان منتقل و به سربازان دستور دادند که ” تونل مرگ ” تشکیل داده و در آن خرده شیشه و مایع ظرفشویی بر زمین ریخته و زندانیان را مجبور می کردند که به همراه کتک زدن و شکنجه از روی آن بگذرند.

لازم به ذکر است که در نتیجه کشتار زندانیان معترض در دو زندان سپیدار و مرکزی شیبان اهواز علیه نبود امکانات بهداشتی در پی شیوع کرونا و عدم اعطای مرخصی یا عفو به زندانیان، حداقل ۳۵ زندانی ( ۲۰ زندانی در سپیدار و حداقل ۱۵ نفر دیگر در شیبان ) توسط نیروهای امنیتی کشته یا در اثر سوختگی و خفگی جان خود را از دست دادند.

سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) ضمن محکوم کردن این اعمال شکنجه  فشار و پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی زندان شیبان اهواز، نسبت به وضعیت وخیم زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند هشدار می‌دهد.  اهرو از مجامع بین المللی و سازمانهای مدافع حقوق بشر در خواست می‌کند به مقامات جمهوری اسلامی برای پایان دادن به این رفتارهای غیر انسانی فشار بیاورند و زندانیان مورد عفو یا حداقل مرخصی قرار بگیرند  و در نهایت همه زندانیان سیاسی آزاد شوند.

سازمان حقوق بشر اهواز

پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

۳۰ آوریل ۲۰۲۰

http://www.ahwazhumanrights.org/fa/sections/17/2020-04-30-10-22-05

Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.

Comment here

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share