کنگرە ملیتهای ایران فدرال

انحراف و انتقال آبهای منطقه بختیاری .

انحراف و انتقال آبهای منطقه بختیاری .

سالانه در حدود 13 ملییاردمترمکعب آب از مناطق لرستان بختیاری خارج میگردد و به طرف شهرهای مناطق کویری هدایت میشود و باعث رونق اقتصادی و شکوفایی صنعتی شهرهای قم .یزد .کاشان .نائین .اصفهان .یزد .رفسنجان وکرمان میگردد .آنچه برای ملت مظلوم لر میماند فقر ؛ بیکاری ؛ عدم پیشرفت و آوارگی در شهرهای مرکزی است .

مردم ما از کمبود آب آشامیدنی رنج میبرند .در 270 روستای لرستانات ؛ آبرسانی با تانکر انجام میگیرد. بعضی از روستاها در محاصره دریاچه سد و کوه قرار گرفته اند و تنها راه مالرو آنها در گتوند؛ زیر آب رفته است .لرها هیچگونه حق مالکیتی بر منابع آبی خود ندارند و از آنها سلب مالکیت شده است .در گذشته هم مراتع مارا از مالکیت ما خارج کردند و به اقتصاد دامپروری ما ضربه جبران ناپذیری زدند .

امروزه در خاورمیانه جنگ آب در میان است و آب و امنیت به هم گره خورده است .کوه زردکوه ؛در منطقه کوهرنگ بختیاری ؛ سرچشمه دو رود پر آب کارون و زاینده رود میباشد و از نطر ژئوپولیتیک دارای اهمیت زیادی میباشد . مافیای آب اصفهان با اعمال نفوذ در دولت و لابی قدرتمندی که در مجلس و دیگر نهادها دارد ؛ این پروژه هارا بعضا بدون مجوز  به اجرا میگزارد . و تحت پوشش شرکتهای مهاب قدس و خاتم الانبیا و برقاب وابسته به سپاه پاسداران اجرا میگردد .اعتراضات مسالمت آمیز بختیاریان تا به حال هیچگونه اثری نداشته است . آخرین اعتراضات ؛ در هفته پیش؛تحت عنوان جنبش مخالف تونل و سد بهشت آباد و تونلهای هفتگانه؛ صورت گرفت  و هیچکس پاسخگو نبود .

در ذیل لیست طرح های انتقال آب را ملاحظه کنید .

1-طرح انتقال آب الیگودرز در لرستان ؛به قم .

2-طرح انتقال آب کوهرنگ 1 در چشمه کلنجی شهرستان کوهرنگ در بختیاری.250 ملیون متر مکعب در سال .

3- طرح انتقال آب کوهرنگ 2 بر رودخانه ماربره شهرستان کوهرنگ .250 ملیون متر مکعب در سال .

4- طرح انتقال آب کوهرنگ 3 بر رودخانه بیرگان در بختیاری .250 ملیون متر مکغب در سال.

5- طرح انتقال آب چشمه لنگان و خدنگستان در بختیاری . 195 ملیون متر مکعب در سال .

6-طرح انتقال آب تونل بهشت آباد در بختیاری .1ملییارد متر مکعب در سال .

7-طرح انتقال آب بازوفت در بختیاری

8- تونل گلاب 1

9-تونل گلاب 2

این اقدامات غیر مسئولانه  و بدون کارشناسی ؛ باعث خشک شدن چاه ها و قنوات ؛ رودخانه ها و از بین بردن کشاورزی و دامداری و نابودی باغها و جالیزارها میگردد و ودر نهایت متروکه شدن سرزمین لرستانات و مهاجرت اجباری مردم به طرف شهرهای مرکزی و حاشیه نشینی وکارگری در آن مراکز میگردد که تبعات و پیامدهای منفی خودرا دارد و اثرات روحی روانی منفی از خود به جای خواهد نهاد .

 

 

Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.

Comment here

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share