خبرها

سه فعال محیط زیست در آتش‌سوزی منطقه “مره‌خیل” پاوه جان باختند

سه فعال محیط زیست در آتش‌سوزی منطقه “مره‌خیل” پاوه جان باختند
روز یکشنبه هشتم تیرماه، سه فعال محیط زیست به نام‌های “مختار خندانی، سخنگو، عضو هیئت مٶسس و عضو کمیته عملیاتی انجمن ژیوای پاوه، بلال امینی و یاسین کریمی” در آتش‌سوزی منطقه “مره‌خیل” پاوه جان خود را از دست دادند.
این سه فعال محیط زیست در حین اطفاء حریق منطقه “مره‌خیل” پاوه دچار این حادثه شده‌اند.
اطفاء حریق منطقه “مره‌خیل” به دلیل صعب‌العبور بودن و مین‌های به جامانده از جنگ هشت ساله میان ایران و عراق بسیار مشکل اعلام شده است.
به گفته یک منبع آگاه، اداره اطلاعات پاوه خانواده مختار خندانی یکی از فوت شدگان را تحت فشار قرار داده بود که پیکر وی در اسرع وقت و قبل از طلوع آفتاب دوشنبه به خاک سپرده شود.
این منبع آگاه افزود: پیکر مختار خندانی بامداد روز دوشنبه از پزشکی قانونی پاوه به نوسود، زادگاه این فعال محیط زیست منتقل شده بود و بامداد همان روز در آنجا به خاک سپرده شد.
این اقدام اداره اطلاعات پاوه برای جلوگیری از حضور گسترده شهروندان در مراسم به خاکسپاری این فعال محیط زیست صورت گرفت است. این اقدام اداره اطلاعات شهرستان پاوه اعتراض فعالان محیط زیست و مدنی پاوه را در پی داشت.
مرگ این فعالین در پی انفجار مین در منطقه آتش‌زده رخ داده است.
روز شنبه سوم شهریورماه سال ٩٧ نیز، چهار فعال محیط زیست اهل مریوان به نام‌های “شریف باجور، امید کهنه‌پوشی، رحمت حکیمی‌نیا و محمد پژوهی” هنگام اطفاء حریق جنگل‌های اطراف پیله و سلسی این شهرستان جان باختند.
شریف باجور از فعالین شناخته شده محیط زیست در کوردستان بود، فعال جامعه مدنی کوردستان بر این عقیده بودند که باجور و دوستانش توسط عوامل امنیتی رژیم ترور شده‌اند.
رژیم از دادن گزارش پزشک قانونی باجور به دست خانواده‌‌اش خوداری کرد.

Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.

Comment here

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share