گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد پس از ارسال به UNPO نامه مشترکی به ایران درباره بحران آب خوزستان/الاهواز ارسال کردند.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد پس از ارسال به UNPO نامه  مشترکی به ایران درباره بحران آب خوزستان/الاهواز ارسال کردند.
۷ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد و ۲ گروه کاری برای بازداشت های خودسرانه در سازمان ملل متحد نامه ای مشترک به جمهوری اسلامی ایران درباره بحران آب در الاهواز موسوم به خوزستان نوشته اند. اگر به دنبال تسلیم مشترک UNPO با سازمان حقوق بشر اهواز به گزارشگران ویژه سازمان ملل در مورد جزئیات تخلفات دولت ایران در مدیریت آب منطقه و رسیدگی به اعتراضات بعدی است.

گزارشگران ویژه ای که نامه ادعایی مشترک خطاب به دولت ایران را امضا کردند عبارتند از:

کارگروه بازداشت خودسرانه

کارگروه ناپدید شدن اجباری یا غیرارادی

گزارشگر ویژه در مورد مسائل مربوط به تعهدات حقوق بشر مربوط به برخورداری از محیطی امن، پاک، سالم و پایدار

گزارشگر ویژه در مورد ترویج و حمایت از حق غذا

گزارشگر ویژه در مورد حقوق آزادی اجتماعات و انجمن های مسالمت آمیز

گزارشگر ویژه در مورد حق آزادی عقیده و بیان

گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

گزارشگر ویژه در مورد مسائل اقلیت ها

گزارشگر ویژه حقوق بشر برای آب آشامیدنی سالم و بهداشت

الاهواز/خوزستان دارای جمعیت زیادی از مردم اهواز است که در میان سایر اقلیت های قومی منطقه به زبان عربی به عنوان زبان مادری صحبت می کنند. الاهواز/خوزستان همچنین یکی از غنی ترین مناطق ایران از نظر منابع طبیعی و یک منطقه استراتژیک کلیدی است.

از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، دولت مرکزی ایران از طریق وزارت نیرو، شرکت ملی نفت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کنترل منابع طبیعی غنی سنتی خوزستان را در دست گرفته است. سیاست های تبعیض آمیز آب منجر به خشکسالی های طولانی مدت، کمبود آب، افزایش فقر و آواره شدن روستاییان شده است و این منطقه را در شرایط زیست محیطی فاجعه باری قرار داده است. شرکت های دولتی انرژی و کشاورزی اجازه انحراف منابع آب از جوامع اهوازی را به پروژه های توسعه کشاورزی داده اند. آب برای مصارف صنعتی و امکان استخراج ارزان نفت از طریق خشک شدن تالاب هورالعظیم به فلات مرکزی ایران منتقل شده است.

مشخص شده است که سپاه پاسداران از سدسازی به عنوان راهی برای قطع منابع آب به بهانه تولید انرژی استفاده می کند، در حالی که در واقع بسیاری از سدها از نظر تولید انرژی بی فایده هستند و در خدمت پولشویی یا پولشویی هستند. قطع دسترسی آب به جوامع خاص

بین ژوئیه و اوت ۲۰۲۱ اعتراضاتی در بیش از ده‌ها شهر در استان خوزستان جمهوری اسلامی ایران به دلیل بحران آب در حال افزایش صورت گرفت. این اعتراضات توسط دولت سرکوب شد و بیش از ۳۰۰ نفر از جمله کودکان به طور خودسرانه دستگیر و بازداشت شدند. این اعتراضات هم فاجعه زیست محیطی فوری در استان و هم به حاشیه راندن سیستماتیک اقلیت عرب اهوازی ایران را که بومی منطقه هستند، نشان می دهد.

UNPO و AHRO امیدوارند این آخرین نامه ادعایی مشترک فشاری برای دولت ایران باشد تا از نقض آشکار حقوق زمین اهواز و دسترسی به آب جلوگیری کند. بازداشت ها و دستگیری های خودسرانه در پی اعتراضات در این زمینه باید به طور کامل توسط ناظران مستقل بین المللی مورد بررسی قرار گیرد.

Tags

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

- Advertisement -