بیانیە هاخبرهاکنگرە ملیتهای ایران فدرال

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران: به داد مردم کردستان برسید

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران: به داد مردم کردستان برسید
دبیرکل سازمان ملل متحد
دولتها ، مجامع بین المللی و سازمانهای حقوق بشر
نزدیک به 70 روز است که اعتراضات توده ای سراسر ایران را در برگرفته است. جرقه این انقلاب، اعتراضاتی بود که به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در تهران صورت گرفت. این اعتراضات از شهر سقز در کردستان با شعار “زن، زندگی، آزادی” و به شکل مسالمت آمیز شروع شد و به همه کردستان و مناطق دیگر ایران سرایت کرد و در خارج از کشور نیز از سوی محافل سیاسی و غیر سیاسی حمایت شد. اما پاسخ جمهوری اسلامی به این وضعیت ابتدا انکار قتل حکومتی ژینا و سپس با سرکوبی وحشیانه جان صدها معترض دیگر را گرفت و تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خشونت و کشتار و بازداشت کشاند.
گزارشات سازمانهای حقوق بشر حاکی از این است تا کنون در ایران 445 نفر کشته شده اند که 63 نفر آنان کودک و 43 نفر دیگر زن میباشند. طبق همین آمار بیشترین تعداد قربانیان در مناطق به حاشیه رانده شده مانند بلوچستان و کردستان میباشد، بطوری که در کردستان تا کنون هویت 108 قربانی مشخص گردیده که 11 تن از آنان کودک و 5 نفر نیز زن میباشد و 6 نفر از این تعداد زیر شکنجه جان باخته اند.
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر به کاربردن سلاح جنگی علیه معترضان در اکثر مناطق ایران، کردستان را بیشتر از هر جایی میلیتاریزده کرده و وحشیانه مردم را به گلوله میبندد، حتی در بخشی از شهرها مانند جوانرو رژیم از سلاح دوشکا و گاز اشک آور سمی علیه معترضان استفاده نموده است. به طور کلی در کردستان کشتار جمعی به شیوه سیستماتیک صورت گرفته و از سلاحهای جنگی برای مقابله با مردم معترضی استفاده میشود که با دست خالی به خیابانها آمده اند و این عمل جنایت علیه بشریت محسوب میشود که جامعه جهانی باید از ادامه این جنایت جلوگیری نماید.
دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی در این مدت به شکل مستمر و بخصوص در روزهای اخیر علیرغم اعلام حکومت نظامی شبانه در بیشتر شهرهای کردستان، در کوچه و خیابانهای شهرها رو به منازل مردم تیراندازی کرده و سپس به خانه ها هجوم آورده و به بهانه شرکت در تظاهرات پیر و جوان و زن و کودک را مورد حمله و اذیت و آزار قرار میدهند. در شهرهایی همچون بوکان، جوانرو و مهاباد نیروهای مسلح سپاه پاسداران علاوه بر هجوم به منازل مردم دست به غارت زیورآلات و وسایل قیمتی مردم میزنند.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران اعلام میدارد آنچه رژیم ایران در حق مردم کردستان انجام میدهد جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت میباشد. لذا جلوگیری از جنایات جمهوری اسلامی به عمل جدی تر نیاز دارد. در همین راستا تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی و تشکیل کمیته حقیقت یاب امری صحیح و به جا بود، اما ما بر این باوریم که برای متوقف کردن کشتار مردم معترض توسط جمهوری اسلامی باید راهکار و عمل جدی تر صورت بگیرد.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران بار دیگر از مجامع بین المللی و جامعه جهانی درخواست دارد به داد مردم کردستان برسند و جنایات جمهوری اسلامی را متوقف بکنند.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران
5 آذر ماه 1401 – 26 نوامبر 2022

Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
Iran Federal Editor
Sorry! The Author has not filled his profile.

Comment here

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share